Wydarzenia 2016/17

GRUDZIEŃ


jaselka_slajder2_mniejsze

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się specjalne przedświąteczne spotkania z rodzicami. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas był niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały występy bożonarodzeniowe. Przedszkolaki ku uciesze swoich rodziców, w pięknych strojach przedstawiały historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną nowoczesnymi kolędami i pastorałkami. Przepiękna scenografia nadała tym wyjątkowym spotkaniom uroczysty i nastrojowy klimat. Po częściach artystycznych nie zabrakło również wspólnego kolędowania oraz upominków wręczanych dla przybyłych gości. Czytaj dalej.


lasW grudniu dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ełk przedszkolaki odwiedził pan leśnik – Michał Niedzielski. Celem dwóch spotkań było zapoznanie dzieci z pracą leśnika oraz zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy. Podczas spotkań gość przypomniał również podstawowe zasady ochrony przyrody oraz starał się uświadomić dzieciom niebezpieczeństwa, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Czytaj dalej.


mikolajkiJak co roku, 6. grudnia, wszystkie dzieci odwiedził Święty Mikołaj! Przedszkolaki ubrane na czerwono świętowały imieniny Mikołaja. Odbył się teatrzyk pt. „Misja – Święta” w wykonaniu Teatru Karuzela, opowiadający historię świąteczną pewnego elfa, który chciał zepsuć święta zabierając wszystkie prezenty Świętemu Mikołajowi. Po przedstawieniu przedszkolaki spotkały się z wyczekiwanym gościem – Mikołajem, który wszystkich obdarzył prezentami. Czytaj dalej.


LISTOPAD


Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie wedrujaca-ksiazka„Wędrująca książka”, którego głównym celem rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, nawiązanie współpracy między przedszkolami oraz rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci. W ramach działania dzieci aktywnie uczestniczą w tworzeniu książek. ,,Żabkowa” książka pod tytułem „Ola i jej bajkowa kraina” wyruszyła już w Polskę. Zaś grupa gotowa do działania, czeka na książeczki z innych placówek. Czytaj dalej.


pobrane-1Andrzejki czas zacząć! Oczywiście dzieci przyszły do przedszkola w pięknych bajkowych strojach, jednak aby oddać klimat tego święta, Panie nauczycielki również przebrały się i założyły czarodziejskie czapki oraz stroje będące odzwierciedleniem całego zamysłu świętowania Andrzejek. Dzieci poznały tradycje związane z wigilią św. Andrzeja. W każdej grupie odbyły się zabawy i wróżby będące nieodłącznym elementem tego święta. Czytaj dalej.


dzien-pluszowego-misia-news125. listopada  świętowaliśmy „Dzień Pluszowego Misia”. Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia oraz różne ciekawostki z życia niedźwiedzi. Nie zabrakło wspólnych zabaw oraz ciekawych konkurencji. Grupa „Misie” wybrała się do biblioteki, a dzieci z grupy „Smerfy” do studia radia Bayer Fm, by poprowadzić audycję „Ahoj Kapitanie! Kierunek Przedszkole” nt. dzisiejszego pluszowego święta. Czytaj dalej.


25. listopada odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs poezja-spiewanaRecytatorski pod hasłem „Jesienne Wierszowanie, przygotowany przez panią Magdalenę Sobotę. Wzięły w nim udział 5 i 6-letnie dzieci z ełckich przedszkoli wraz ze swoimi rodzicami, Każdy chciał zdobyć tytuł  „Mistrza recytacji”! Celem konkursu było wyrabianie wrażliwości u dzieci na piękno języka polskiego, pobudzanie dzieci i ich rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz propagowanie kulturalnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem. Uczestnicy zaprezentowali wybrane wiersze o tematyce jesiennej. Czytaj dalej.


nuty24. listopada  gościliśmy uczennice ze Szkoły Muzycznej w Ełku wraz z Panią Katarzyną Makal-Żmudą oraz Panią Anną Jankowską. Muzycy zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne oraz wokalne. Dziewczynki grały na instrumentach takich jak skrzypce, altówka oraz pianino. Pani Anna Jankowska zaśpiewała dzieciom piękną piosenkę, a Pani Katarzyna Makal-Żmuda grała przy tym na pianinie. Czytaj dalej.


cat-dog-santa-claus-hat-isolated-white-background-63297570Dzieci z grup „Elfy” i „Puchatki” odwiedziły sklepy zoologiczne znajdujące się na osiedlu Jeziorna. Była to okazja do bliższego poznania zwierząt domowych, ich sposobu pielęgnacji oraz opieki. Panie chętnie opowiedziały dzieciom, co powinny zrobić i co przygotować, zanim wezmą do domu wymarzonego pupila. Nie zabrakło rozmowy o obowiązkach związanych z taką decyzją. Zwierzak w domu to ogromna odpowiedzialność. Ważne jest również poświecenie im dużo czasu i uwagi. Czytaj dalej.


tozDnia 23. listopada ,,Misie” i ,,Smerfy” zaprosiły przedstawiciela Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Panią Wiolettę SuchockąCelem przedsięwzięcia było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw opiekunów zwierząt. Gość przybył do przedszkolaków  z jednym ze swoich podopiecznych, kotkiem, który wzbudził wśród gospodarzy wiele emocji.  Czytaj dalej.


pobraneGrupa „Puchatki” w listopadzie zajmowała się tematem zdrowego odżywiania. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie produkty są zdrowe, a jakich należy unikać. Odbył się szereg ciekawych zadań dla dzieci tj. segregowanie produktów na zdrowe i niezdrowe, omówienie piramidy zdrowego żywienia. Czytaj dalej.


21_list_wordle21. listopada obchodzono Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Wszystkie dzieci miały na sobie żółte ubrania, których kolor symbolizował radość i szczęście. Wspólnie zastanawialiśmy się, co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym i jak ją okazywać na co dzień. Była to wspaniała okazja do przypomnienia „magicznych słów”: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „uśmiechnij się” czy „życzę miłego dnia!„. Dzieci ustaliły co oznacza „być dobrym kolegą/koleżanką” oraz co należy zrobić, aby uczcić to święto. Czytaj dalej.


trucos-para-trabajar-en-genially18. listopada gościliśmy magika, Pana Patryka Dargiewicza oraz jego asystenta, którzy zaprezentowali magiczny pokaz! Zaprezentowano dzieciom wiele ciekawych sztuczek m.in. zmieniające kolor chusteczki, dzielenie sznurka na części, wskazanie kart wybranych wcześniej przez dzieci.  Czytaj dalej.


pobraneW listopadzie wychowankowie z grup: ,,Skrzaty”, ,,Żabki” oraz ,,Puchatki” wybrały się do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku na warsztaty edukacyjne. ,,Skrzaty” i ,,Żabki” uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Pszczółki”. Natomiast ,,Puchatki” wzięły udział warsztatach praktycznych pt. ,,Eco wynalazki”. Czytaj dalej.


14. listopada przedszkolaki uczciły 98. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla upamiętnienia tej rocznicy grupa ,,Krasnoludki” pod kierunkiem Anny Walko i Beaty Zubowicz przygotowała i zaprezentowała program, na który swieto_niepodleglosciskładały się patriotyczne wiersze i piosenki. Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami. Była to żywa lekcja historii.  Po części artystycznej odbył się wewnątrz-przedszkolny konkurs wiedzy o Ełku. Czytaj dalej.


Magic world of tales, cartoon vector illustration4. listopada świętowaliśmy „Światowy Dzień Postaci z Bajek”. W tym dniu przedszkolaki przyszły do przedszkola przebrane za bohaterów ze swoich ulubionych bajek. Wszyscy wyglądali niesamowicie w swoich strojach, które były różnorodne i bardzo ciekawe. We wszystkich grupach odbyła się prezentacja kostiumów. Dzieci mogły opowiedzieć za kogo się przebrały i z jakiej bajki pochodzą. Nie zabrakło czytania bajek oraz wesołych zabaw przy muzyce. Czytaj więcej.


dsc06133Listopad to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych. Dlatego tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych przedszkolaki ze starszych grup wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły pobliski Cmentarz Ewangelicki z XIX wieku .Podczas wizyty przedszkolaki wspominały tych, którzy już odeszli, rozmawiały na temat szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Czytaj więcej.


PAŹDZIERNIK


pasowanie_na_przedszkolaka21. i 24. października w  odbyła się uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka”. W tych dniach w przedszkolu panowało wielkie poruszenie. Dzieci z grup „Skrzaty” i „Elfy” zaprezentowały swoje umiejętności przed swoimi rodzicami oraz panią Dyrektor. Było to niezwykłe wydarzenie, ponieważ oficjalnie zostały przyjęte do grona przedszkolaków. Dzieci były dumne i tryskały radością, gdy otrzymały miano prawdziwego przedszkolaka. Czytaj więcej.


logo_biebrzanskiego_parku_narodowego19. października  odbyło się spotkanie z Bogdanem Browarskim z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Grupy „Pszczółki” i „Krasnoludki” gościły pana Bogdana Browarskiego z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gość wyjaśnił dzieciom, czym zajmuje się entomolog. Na zajęciach nastąpiła demonstracja rożnych gatunków owadów. Czytaj więcej.


szkola-20083028. października przedszkolaki z grupy „Misie” wybrały się na zajęcia pt. ,,Sztuczki ze sztuką – sztuka dla malucha” zorganizowane przez Szkołę Artystyczną w Ełku. Celem spotkania było przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych ze sztuką, zapoznanie z wnętrzem pracowni plastycznej oraz wprowadzenie w świat niezwykłych malarzy, zapoznając z ich wybranymi arcydziełami. Czytaj więcej.


piramida_zywieniowaW dniach 17-21. października Miejskie Przedszkole ,,Bajka” w Ełku po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii realizującej projekt pod hasłem „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Dzieci poznały różne rodzaje chleba, jego smak, zapach, właściwości odżywcze. Przypomniały zasady piramidy zdrowego żywienia oraz jej poszczególne piętra. Przy okazji dzieci zostały zapoznane z rodzajami zbóż, procesem powstawania chleba,a także poznały pracę rolnika, młynarza i piekarza. Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do sklepu z pieczywem, a także miały okazję wziąć udział w samodzielnym pieczeniu chleba na zakwasie. Czytaj więcej.


Znalezione obrazy dla zapytania zwierzę u weterynarzaW środę (19. października) dzieci z grupy ,,Misie” wybrały się na wycieczkę do przychodni weterynaryjnej. Przedszkolaki miały okazję poznać tajniki zawodu weterynarza. Maluchy zwiedziły gabinet pani doktor, obejrzały narzędzia niezbędne do leczenia zwierząt oraz aptekę dla pacjentów. Czytaj więcej.


dzieci_szkola118. października w grupie „Misie” odbyły się zajęcia pt. „Nie chce się złościć, niszczyć, bić” przeprowadzone przez panią Teresę Galias z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Ełku. W trakcie zajęć dzieci uczyły się, w jaki sposób panować nad swoimi negatywnymi emocjami. Pani prowadząca czytała dzieciom wiersze i opowiadanie nawiązujące do tematu. Zajęcia były przeprowadzone w bardzo ciekawy Nie zabrakło również zabawy ruchowej. Czytaj więcej.


logo_kwadrat_200x200„Misie”, „Smerfy”, „Puchatki” oraz „Elfy” świętowały Dzień Poczty Polskiej. Dlatego z tej okazji 18 i 19 października przedszkolaki pobliski Urząd Pocztowy. Miłe Panie zapoznały dzieci ze specyfiką swojej pracy. Wyjaśniły przedszkolakom, jaką drogę musi przejść przesyłka zanim trafi do adresata. Urzędniczki opowiedziały również jaka to odpowiedzialna praca, w której nie ma miejsca na pomyłkę. Przedszkolaki mogły zobaczyć na żywo, jak pani obsługuje klienta, który przyszedł na pocztę. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Czytaj więcej.


d_edu_narodowej17. października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto, które oficjalnie obchodzimy 14 października jest dniem wszystkich, którzy oddają swoje serce, poświęcają czas, aby dzieciom z przedszkola było dobrze i by czuły się w nim bezpieczne. Tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy przedszkola. Czytaj więcej.


ghd2015-kopia17. października dzieci z grup: ,,Misie” oraz ,,Smerfy” obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk, którego celem jest uświadomienie dzieciom, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk. Przedszkolaki dowiedziały się o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie podstawowych nawyków higienicznych, rozmawiały o zarazkach i bakteriach, poznały prawidłowe etapy mycia rąk oraz sprawdziły, jak trudno umyć ręce bez mydła. Czytaj więcej.


pol_pl_koszulka-z-nadrukiem-ratownictwo-medyczne-173_113. października odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi. Dzieci z całego przedszkola mogły zapoznać się ze specyfiką ich pracy. Przedszkolaki na własnej skórze mogły przekonać się, że nie jest to wcale łatwy zawód. Dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych, co jest bardzo ważne.Przedszkolaki były bardzo zainteresowane i skupione podczas trwania spotkania z ratownikami medycznymi. Chętnie udzielały odpowiedzi na pytania. Dzieci wykazały się znajomością narzędzi medycznych, co miło zaskoczyło naszych gości. Czytaj dalej.


We wtorek, 11. października, grupę ,,Pszczółki” i ,,Puchatki” zabek3odwiedziła Pani stomatolog, dr Joanna Zalewska wraz ze swoimi uczennicami – przyszłymi dentystkami. Pani doktor opowiedziała dzieciom, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Uczyła dzieci jak zapobiegać próchnicy. Przedszkolaki poznały ważny składnik pasty do zębów. Czytaj więcej.


igd_8e21afe013aae1d7b1e67a7bfa05ecae7. pażdziernika obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu! W całym przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w grach i zabawach zorganizowanych przez panie wychowawczynie. Przez cały dzień uśmiech nie schodził nikomu z buzi. Czytaj więcej.


7. października nasi podopieczni mieli teatr-maskimożliwość obejrzenia spektaklu pt. ,,Lekcja dobroci Jasia i Małgosi” w wykonaniu Studia Artystycznego ,,Magik” z  Białegostoku. Dzieci oglądając nieco inną wersje popularnej bajki, uczyły się jak należy postępować wobec innych. Czytaj więcej.


logoW środę, 5 października, nasze przedszkolaki uczestniczyły w Wyższej Szkołe Finansów i Zarządzania w Ełku w przedstawieniu pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”, które zorganizował Kielecki Teatr Lektur. Przedstawienie było realizowane na podstawie fragmentów wierszy Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy, m.in. „Okulary”, „Kłamczucha”, ,,Żaba”, „Katar” czy „Rzepka”.  Czytaj więcej.


pobrane4 października „Krasnoludki” wzięły udział w festynie „Uśmiechnięte cztery łapy” organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Festyn został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Odbywały się na nim różne prezentacje z udziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Ełku. Nie zabrakło konkursów oraz malowania twarzy. Dzieci mogły zobaczyć zwierzęta, które zamieszkują schronisko. Czytaj więcej.


 

WRZESIEŃ


 Każdy przedszkolak dobrze wie,
Że kiedy wrzesień kończy się,
Od najmłodszego aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Chłopaka. 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola np.: o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Mamy i Taty, czy też świętujemy urodziny i imieniny. W naszym przedszkolu równie ważne jest także Święto Chłopców, które corocznie obchodzimy 30. września. Czytaj więcej. 


8ab90784000952164afd49bc„Kontakt z osobą nieznajomą? Co zrobię, jeśli się zgubię?” Jest to bardzo ważny temat, z którym każde dziecko powinno się zapoznać. Dlatego też przedstawiciele ze Straży Miejskiej w Ełku przygotowali dla przedszkolaków film edukacyjny, przestrzegający przed kontaktami z osobami nieznajomymi. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaangażowane podczas trwania zajęć. Czytaj więcej.


lasW ostatnim tygodniu września, przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu jesieni. „Elfy”, „Puchatki”, „Smerfy”, „Skrzaty” oraz „Misie” odwiedziły pobliski las, w którym szukały oznak jesieni. Dzieci podziwiały piękno przyrody oraz zachodzące w niej zmiany. Przedszkolaki zaobserwowały, że zmieniły się kolory drzew. Czytaj więcej.


policeman_170408780W naszym przedszkolu bardzo duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo najmłodszych. W piątek, 30. września, wszystkie przedszkolaki odwiedzili funkcjonariusze policji z KPP Ełk, którzy rozmawiali z dziećmi m.in. o bezpieczeństwie na drogach oraz o korzyściach noszenia ubrań i obuwia z elementami odblaskowymi. Czytaj więcej.


logo-mhe-710x320Dzieci z grupy „Misie” i Krasnoludki” wzięły udział w zajęciach pt. „Stoi na stacji lokomotywa… czyli o potrzebie wynalazku” zorganizowanych przez Muzeum Historyczne w Ełku. Dzieci poznały różnicę pomiędzy odkryciem a wynalazkiem. Koło, szyna, telefon to jedne z wielu omówionych przedmiotów. Ich początki i historia rozbudziły ciekawość i wyobraźnię dzieci.  Czytaj więcej.


Znalezione obrazy dla zapytania sprzątanie świata gifJuż od wielu lat bierzemy czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. W dniu 22. września 2016 r. nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę placówki. „Uzbrojone” w rękawice ochronne i plastikowe worki prześcigały się w tym, które z nich zbierze największą ilość śmieci.  Czytaj więcej.


castorama-logo21 września dzieci z grupy ,,Pszczółki” wybrały się na warsztaty edukacyjne ,,Majsterkowo” do jednego z ełckich marketów budowlanych. Przedszkolaki pod okiem  specjalistów zwiedzały sklep, oglądały regały z różnorodnymi przedmiotami, narzędziami i materiałami. Przedszkolaki przekonały się, że majsterkowanie nie jest łatwe, a własnoręcznie wykonana praca przynosi wiele satysfakcji. Czytaj więcej.


20. września w naszym przedszkolu po raz drugi odbył się
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
. Tego dnia cała społeczność przedszkolna ubrana była na kolorowo, by jeszcze bardziej podkreślić, że dzień jest wyjątkowy, kolorowy :). Panie w każdej grupie wiekowej zorganizowały swoim podopiecznym szereg atrakcji. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Było mnóstwo zabaw ruchowych, piosenek, zabaw z chustą animacyjną, tańców.. Czytaj więcej.